Radom

Lekcja o dopalaczach

03 luty 2011, 10:24 - Autor AG

Radomski Sanepid przeprowadzi szkolenia dla nauczycieli szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych na temat szkodliwości dopalaczy

Jeszcze jesienią minionego roku dopalacze były tematem numer jeden wszystkich mediów lokalnych i ogólnopolskich. W październiku w całym kraju hospitalizowano 258 osób, które zatruły się nowymi rodzajami środków odurzających. Dzięki interwencji władz dane statystyczne poprawiły się. W styczniu tego roku zatruć było zaledwie 3. – W Radomiu zgodnie z decyzją Głównego Inspektora Sanitarnego zamknęliśmy siedem sklepów z dopalaczami. Pobrano także próbki sprzedawanych tam preparatów. W wojewódzkiej stacji Sanepidu zdeponowano 4 745 sztuk – przypomina dr Lucyna Wiśniewska, dyrektor radomskiego Sanepidu.
Choć media przycichły, problem jest nadal aktualny i wciąż pozostaje w centrum uwagi epidemiologów. Ich zdaniem bardzo ważna jest kampania informacyjna. – Trzeba przekonać potencjalnych konsumentów dopalaczy, że są one groźne dla zdrowia i życia. Tym bardziej, że cały czas pojawiają się nowe produkty – mówi dyr. Wiśniewska.
– Monitorujemy to, co dzieje się w szkołach. Wiele się już wydarzyło: były prelekcje, pogadanki dla młodzieży i rodziców. Jesteśmy w trakcie opracowywania raportu, który ma przynieść odpowiedź jakiego wsparcia jeśli chodzi o profilaktykę dopalaczy oczekują zarówno pedagodzy, jaki i rodzice – mówi Małgorzata Małysa z PSSE w Radomiu.
Sanepid zaplanował także szkolenia dla nauczycieli. – Na szkoleniu będziemy gościć przedstawiciela Krajowego Biura ds. Narkomanii i psychoterapeutę. Każdy z nich będzie prowadził prelekcje, a także przekaże materiały edukacyjne, ulotki – mówi Małysa. Szkolenia odbędą się 9 i 10 marca. Pierwszego dnia szkolenie przejdą nauczyciele z Radomia, z 74 placówek objętych nadzorem. Drugiego dnia będą się szkolić pedagodzy z ościennych powiatów.

Co warto wiedzieć o dopalaczach
Są to specyfiki o działaniu stymulującym, halucynogennym, relaksującym oraz psychodelicznym. Innymi słowy są to substytuty narkotyków, które działają na człowieka w bardzo podobny sposób jak prawdziwe narkotyki. Dopalacze dzielimy na syntetyczne (tzw. party pills) i pochodzenia naturalnego (zioła i ich mieszanki). Najczęściej występują w formie tabletek, kapsułek lub suszu.

Objawy występujące po zażyciu dopalaczy
nudności, bóle głowy, stany lękowe, bezsenność, drgawki (BZP,TFMPP), problemy z oddychaniem, silny ból głowy, ataki szału, urojenia (szałwia wieszcza), znaczne podwyższenie temperatury ciała, biegunka, zawroty głowy, obfite pocenie się ciała, śpiączka (fly agaric),wymioty i brązowienie skóry (kratom).